Prima Duminică din Postul Nașterii Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 25-a după Rusalii – prima din Postul Nașterii Domnului, 15 noiembrie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nestor Dinculeană, vicar administrativ eparhial, a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului, având ca subiect principal proclamarea anului 2020 ca fiind „Anul omagial al pastorației părinților și copiilor” și „Anul comemorativ al filantropilor ortodocși români” în Patriarhia Română, aceste teme evidențiind două coordonate cu o importanță majoră în viața și activitatea bisericească.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a îndemnat credincioșii prezenți ca milostenia văzută, materială, să se extindă și spre milostenie sufletească, părăsind păcatele care îi îndepărtează pe oameni și care întunecă mintea și sufletul: ura, minciuna, vorba deșartă, având astfel o călătorie mai ușoară și mai frumoasă spre praznicul Nașterii Domnului.


GALERIE FOTO