Slujire arhierească la Catedrala Episcopală din Deva în pragul Anului Nou 2021


În seara zilei de joi, 31 decembrie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

Împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Preasfinția Sa a săvârșit slujba Vecerniei cu Litie și imediat după acestea, rânduiala slujbei la trecerea dintre ani: Acatistului Mântuitorului nostru Iisus Hristos împreună cu rugăciunile speciale de mulțumire pentru binefacerile revărsate de Dumnezeu în anul ce tocmai s-a încheiat, și de binecuvântare pentru începerea Anului Nou 2021.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a îndemnat credincioșii prezenți să fie în permanență aproape de Dumnezeu prin rugăciune, iar apoi le-a urat tuturor un An Nou cu multe bucurii și împliniri duhovnicești.


GALERIE FOTO