Duminica a 31-a după Rusalii la Schitul Ohaba


În Duminica a 31-a după Rusalii, 24 ianuarie 2021, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” și „Sfântul Cuvios Maxim Mărturisitorul” de la Ohaba, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În timpul slujbei, la momentul rânduit, teologul Ioan Cocean a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Buna Vestire” – Gânțaga, din Protopopiatul Hațeg.

În cuvântul de învățătură de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a rostit omilia pericopei evanghelice citită la Sfânta Liturghie, despre vindecarea orbului din Ierihon, vorbind despre credința adevărată în Dumnezeu și neîndoielnică.

La finalul slujbei starețul așezământului monahal, Preacuviosul Părinte Maxim Moldoveanu, a primit din partea Preasfințitului Părinte Episcop Gurie distincția Crucea Episcopiei Devei și Hunedoarei pentru clerici.


GALERIE FOTO