Slujirile ierarhilor hunedoreni la Denia Canonului Mare


Miercuri, 14 aprilie 2021, la ceas de seară, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Denia Canonului Mare al Sfântului Andrei Criteanul la biserica „Înălțarea Domnului” din Simeria, Protopopiatul Orăștie, împreună cu soborul slujitor. La predică, Preasfinția Sa a vorbit despre urcușul duhovnicesc al Postului Mare, pe parcursul căruia două popasuri importate sunt în săptămâna a cincea, în care ne aflăm: în această seară Denia Canonului Mare, iar vineri seara Denia Acatistului Bunei Vestiri.

Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul a oficiat Denia Canonului Mare la biserica cu hramul „Înălțarea Sfintei Cruci” din parohia Șoimuș, Protopopiatul Deva. La finalul slujbei Preasfinția Sa a rostit și un cuvânt de învățătură, îndemnând credincioșii prezenți să petreacă perioada Postului Mare în deplină umilință și smerenie, pentru a se îndepărta de toată pofta omenească și de egoism, făcând loc în inimă pentru Hristos.


GALERIE FOTO