Zi de sărbătoare la Mănăstirea Măgura


Sâmbătă, 18 septembrie 2021, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, și cu Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, au săvârșit slujba târnosirii paraclisului cu hramul „Soborul Maicii Domnului” și „Sfântul Cuvios Nicodim cel Sfințit de la Tismana” și slujba sfințirii picturii bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” de la Mănăstirea Măgura, iar apoi, în continuare, au oficiat Sfânta Liturghie alături de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, făcând referire la cuvântul Mântuitorului Iisus Hristos din pericopa evanghelică a acestei zile, a îndemnat pe cei prezenți să nu se îngrijează de cele pământești mai mult decât de cele cerești, ci să își ridice mintea și inima la Împărăția lui Dumnezeu, curățindu-și sufletul de toate patimile.

La momentul rânduit, Preacuviosul Părinte Eftimie Rizea, duhovnicul mănăstirii, a fost hirotesit protosinghel.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a mulțumit soborului slujitor și tuturor celor prezenți în această zi de sărbătoare pentru așezământul monahal de la Măgura, iar apoi a oferit distincția „Crucea Episcopiei Devei și Hunedoarei” pentru monahi maicii starețe, stavrofora Antonia Vrabie, și distincția „Crucea Episcopiei Devei și Hunedoarei” pentru mireni binefăcătorilor mănăstirii.


GALERIE FOTO