Slujire arhierească la Catedrala Episcopală din Deva


Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie miercuri, 29 septembrie 2021, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor.

În timpul slujbei, Preasfinția Sa a hirotonit întru preot pe Părintele diacon Mădălin Ioan Micu pe seama parohiei „Adormirea Maicii Domnului” – Rișculița, cu filiile Grohot și Valea Mare de Criș, din Protopopiatul Brad, și întru diacon, cu binecuvântarea și acordul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și la recomandarea Preasfințitului Părinte Daniil al Episcopiei Daciei Felix, pe tânărul teolog Dorin-Andrei Torac pe seama parohiei „Adormirea Maicii Domnului” și „Nașterea Maicii Domnului” din Bobova, Protopopiatul Daciei Ripensis, Episcopia Daciei Felix.


GALERIE FOTO