Întrunirea Cercului pastoral ,,Sf. Mare Mucenic Mina” din Protopopiatul Hațeg


Duminică, 30 ianuarie 2022, în Protopopiatul Hațeg a avut loc întâlnirea preoților din cercul pastoral Sfântul Mare Mucenic Mina, ce cuprinde parohiile: Călan I, Călan II, Luncani, Măceu, Ocolișu Mare, Ruși, Streisângiorgiu-Călan și Vâlcele. Întâlnirea a avut loc în biserica Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Streisângiorgiu-Călan, unde s-a săvârșit Sfânta Taină a Maslului.

Cuvântul de învățătură intitulat Rugăciunea – izvor al vieții veșnice a fost rostit de către P.C. Părinte Alexandru Vlad de la Parohia Ortodoxă Vâlcele. Punctele centrale ale cuvântului rostit au fost: rugăciunea ca stare inițială a lumii, rugăciunea ca mijloc de tămăduire a vieții, nevoia de rugăciune pentru a avea parte de Dumnezeu ca izvor al vieții, respectiv împlinirea omului și a naturii prin rugăciunea curată.

La finalul slujbei, P.C. Părinte Cătălin Grigore Nașca, preotul paroh de la Streisângiorgiu-Călan, a adresat preoților și credincioșilor un cuvânt de mulțumire pentru împreuna rugăciune.

Marian Vasiu, Secretarul Protopopiatului Ortodox Român Hațeg


GALERIE FOTO