Conferința semestrială a preoților din Protopopiatul Petroșani


Miercuri, 16 martie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite în biserica „Sfânta Mare Muceniță Varvara” din municipiul Petroșani, cu prilejul întrunirii slujitorilor Sfintelor Altare din Protopopiatul Petroșani pentru Conferința semestrială.

După Sfânta Liturghie, a urmat deschiderea Conferinței printr-un cuvânt al Părintelui Protopop Petrache Crețu, iar apoi au fost susținute două referate având ca subiecte tematica aprobată de către Sfântul Sinod pentru anul 2022 „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului și Anul comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigore Palama și Paisie de la Neamț”: Pr. Andrei Dimitriu – Parohia Livezeni II: „Rugăciunea – element fundamental pentru viața omului” și Pr. Radu Andrei Albu – Parohia Livadia: „Sfântul Ierarh Grigorie Palama – model de ierarh isihast pentru societatea post-modernă”. În continuare, au urmat discuții pe marginea referatelor prezentate, dar și dezbaterea altor probleme de ordin pastoral-misionar și administrativ.


GALERIE FOTO