Concert de pricesne prepascale la Catedrala Episcopală din Deva


În seara Duminicii praznicului Intrării Domnului în Ierusalim, 17 aprilie 2022, după săvârșirea Deniei din Sfânta și Marea Luni, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva a avut loc tradiționalul Concert de Florii, intitulat în acest an „Privegheați și vă rugați”.

Concertul a fost susținut de Corala preoțească „Sacerdotes” a Episcopiei Devei şi Hunedoarei, dirijată de Preotul Daniel Balea, și a cuprins lucrări muzicale cu tematică prepascală și stilistică religioasă prelucrate și armonizate special pentru corul bărbătesc. În program s-au regăsit, pe lângă cântări corale consacrate din perioada Triodului, și piese interpretate de soliști într-o manieră monodică din repertoriul tradițional bisericesc din Transilvania.

La finalul concertului, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a mulțumit Părintelui dirijor și membrilor coralei pentru frumoasele cântări, iar apoi a îndemnat credincioșii prezenți ca în zilele Săptămânii Pătimirilor, gândind la valoarea jertfei Mântuitorului Iisus Hristos, să trăiască cu smerenie, pocăindu-se pentru păcatele săvârșite.


GALERIE FOTO