Joia Mare | Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


În Sfânta și Marea Joi, 21 aprilie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În Joia din Săptămâna Pătimirilor, conform Sinaxarului acestei zile, urmând predaniilor Sfintelor Evanghelii și dumnezeieștilor Apostoli, prăznuim patru lucruri: sfânta spălare a picioarelor, Cina cea de Taină – încredințarea înfricoșătoarelor Taine, rugăciunea cea mai presus de fire și vânzarea Domnului.

Liturghia Sfântului Vasile cel Mare oficiată în această zi are o rânduială specială, săvârșindu-se unită cu Vecernia. În cadrul slujbei se pregătește și Sfântul Agneț special, care va fi uscat și apoi sfărâmat în a treia zi de Paști, urmând a fi păstrat în Sfântul Altar de-a lungul întregului an, pentru a fi împărtășiți cei nou botezați, cei bolnavi și cei ce se împărtășesc în regim de urgență.


GALERIE FOTO