Liturghie arhierească în Sâmbăta Mare la Catedrala Episcopală din Deva


În Sâmbăta cea Mare din Săptămâna Pătimirilor, 23 aprilie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor.

În Sâmbăta Mare ne aducem aminte de momentul în care Mântuitorul Iisus Hristos, fiind pus în mormânt cu trupul, a coborât cu sufletul în iad și a rupt pecețile iadului. În această zi se săvârșește Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, împreună cu Vecernia. Rânduiala slujbei din această zi prezintă o serie de particularități care o fac unică din punct de vedere tipiconal și imnografic. În prima parte a acesteia sunt citite numeroase paremii din Vechiul Testament, pericope ce cuprind profeții despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO