Hramul Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” din Deva


În ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului, luni, 15 august 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Deva, împreună cu soborul de preoți și diaconi. În timpul slujbei, la momentele rânduite, Părintele diacon Ovidiu Ionel Cacuci a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Măceu, cu filia Bretea Streiului, din Protopopiatul Hațeg, iar teologul Claudiu Pup a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Sârbi din Protopopiatul Deva. Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul „Anastasis” al lăcașului de cult.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a explicat că prin mutarea Maicii Domnului de pe pământ la cer ni s-au deschis ușile milostivirii, neamul omenesc primind ajutor, ocrotire și mijlocire prin rugăciunile înălțate de Preacurata Fecioară Maria înaintea lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO