Biserica „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva și-a sărbătorit hramul


Marți, 16 august 2022, în ziua pomenirii Sfinților Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi, Constantin, Ștefan, Radu și Matei, și sfetnicul Ianache, biserica cu hramurile „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva și-a sărbătorit al doilea hram. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu soborul de preoți și diaconi. În cadrul slujbei, Părintele diacon Claudiu Pup a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Sârbi, cu filiile Dumești și Valea Lungă, din Protopopiatul Deva, iar tânărul teolog Paul Adam a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Săliște din Protopopiatul Brad.

Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit în cuvântul de învățătură, adresat celor prezenți, despre viața și martiriul Sfinților Brâncoveni, modele de trăitori și mărturisitori ai credinței în Mântuitorului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO