Deschiderea anului școlar la Grădinița „Episcop Gurie Georgiu” din Deva


Luni, 5 septembrie 2022, la Grădinița „Episcop Gurie Georgiu” din Deva a avut loc festivitatea de deschidere a noului an școlar. Evenimentul a debutat cu oficierea unei slujbe de Te Deum oficiată de un sobor de preoți și diaconi, delegat din partea Centrului Eparhial al Episcopiei Devei și Hunedoarei fiind Preacucernicul Părinte consilier Dumitru Diniș, care a și transmis un cuvânt de binecuvântare din partea Preasfințitului Părinte Episcop Nestor.

La festivitatea de deschidere au participat cadrele didactice și preșcolarii împreună cu părinții.

Grădinița a fost înființată la inițiativa vrednicului de pomenire Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, întâiul arhipăstor al eparhiei Devei și Hunedoarei, construcția acesteia începând cu peste doi ani în urmă și fiind încredințată actualului arhipăstor, Preasfințitului Părinte Episcop Nestor. În acest an școlar Grădinița și-a deschis porțile pentru 40 de copii, iar începând cu anul școlar 2023-2024 un număr de 80 de copii vor beneficia de serviciile educaționale oferite în cadrul aceste instituții de învățământ.


GALERIE FOTO