Hram la Mănăstirea Măgura în a doua zi de Crăciun


Luni, 26 decembrie 2022, când se face pomenirea Soborului Maicii Domnului și a Sfântului Cuvios Nicodim cel Sfințit de la Tismana, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Măgura, împreună cu soborul slujitor, cu prilejul sărbătoririi hramului Paraclisului de iarnă al așezământului monahal.

La predică, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit despre cinstirea și închinarea pe care se cuvine să le arătăm Maicii Domnului în această zi, următoare praznicului Nașterii Domnului, pentru rolul extrem de important pe care l-a avut în istoria mântuirii noastre și pentru că este pururea ajutătoare și mijlocitoare pentru noi înaintea Tronului Sfintei Treimi. De asemenea, Preasfinția Sa a amintit rolul Sfântului Cuvios Nicodim cel Sfințit de la Tismana în reorganizarea monahismului românesc, în a doua jumătate a secolului al XIV-lea, la sud de Carpați, dar și în Țara Hațegului, la Mănăstirea Prislop, motiv pentru care este ocrotitor al eparhiei hunedorene împreună cu Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop și cu Sfântul Ierarh Andrei Șaguna.


GALERIE FOTO