Binecuvântare arhierească în satul Feregi


În ziua prăznuirii Soborului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, sâmbătă, 7 ianuarie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Feregi, parohia Cerbăl, Protopopiatul Deva, împreună cu soborul slujitor. La finalul Sfintei Liturghii a fost săvârșita slujba Parastasului pentru Episcopul Gurie Georgiu și pentru ctitorii lăcașului de cult, trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit despre viața plină de sfințenie și cu adevărat îngerească pe care a trăit-o pe pământ Sfântul Proroc Ioan Botezătorul, cel ce ne-a mijlocit la râul Iordanului descoperirea lui Hristos – Mântuitorul lumii.


GALERIE FOTO