Hram la biserica „Sfântul Cuvios Antonie cel Mare” din Hunedoara


În ziua pomenirii Sfântului Cuvios Antonie cel Mare, marți, 17 ianuarie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica parohiei Hunedoara IX, împreună cu soborul de preoți și diaconi, cu prilejul hramului lăcașului de cult. Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corala preoțească „Sacerdotes” a Episcopiei Devei și Hunedoarei, dirijată de Preotul Daniel Balea.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a vorbit despre viața sfântă și sfințitoare pe care Sfântul Cuvios Antonie a trăit-o pe pământ, făcându-se părintele monahismului prin statornicirea rânduielii trăirii monahale pe care a lăsat-o moștenire Bisericii.


GALERIE FOTO