A doua zi a Simpozionului internaţional „Postmodernismul – o provocare pentru creștinismul contemporan” la Deva

_DSC4223Astăzi, 30 iunie 2015, în sala mare a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara, a avut loc a doua zi a Simpozionului internațional „Postmodernismul – o provocare pentru creștinismul contemporan”, simpozion organizat de Episcopia Devei și Hunedoarei la inițiativa Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, în cadrul Anului omagial al misiunii parohiei și mănăstirii astăzi și Anul omagial al Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii în Patriarhia Română.
Lucrările simpozionului au abordat o problematică extrem de actuală în ceea ce privește prioritățile misiunii Bisericii astăzi, prelegerile susținute de numeroși dascăli de teologie din țară atingând subiecte extrem de importante, dezbătute în cadrul simpozionului în două secțiuni, Postmmodernismul și spiritualitatea ortodoxă, respectiv Exigențe pastoral-misionare actuale.
Simpozionul de astăzi, dedicat unei probleme atât de delicate precum Postmodernismul ca provocare pentru creștinismul contemporan, pune capăt unei manifestări culturale de excepție, „Zilele Culturii și Credinței la Deva”, eveniment festiv derulat în jurul hramului Catedralei Episcopale din Deva, sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel. Astfel, Episcopia Devei și Hunedoarei aduce mulțumiri tuturor celor care s-au implicat în buna desfășurare a acestor zile de cultură și de credință la Deva, invitaților veniți din toată țara și din străinătate pentru a participa la bucuria deosebită a hramului Catedralei din Deva și la toate manifestările prilejuite de „Zilele Culturii și Credinței la Deva”.


GALERIE FOTO