A doua zi de Paști în Episcopia Devei și Hunedoarei

EPDH_13.04.2015-31Astăzi, 13 aprilie 2015, în a doua zi de Paști, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii la Biserica cu hramul „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Parohia Bătrâna, Protopopiatul Deva, județul Hunedoara, alături de un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit, Preasfinția Sa a hirotonit întru preot pe Preacucernicul Părinte Diacon Cristian Ciurea, cel care va păstori sufletele din parohia cu hramul „Sfântul Ioan Botezătorul” din localitatea Grid, Protopopiatul de Orăștie.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte l-a felicitat pe noul păstor de suflete, amintindu-i imensa responsabilitate ce planează acum pe umerii săi, prin misiunea ce o are de a-i conduce spre mântuire pe credincioșii încredințați păstoririi sale. De asemenea, i-a rugat pe credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie să-și asume pe deplin bucuria Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, îndemnându-i la săvârșirea de fapte bune, la iertarea tuturor celor greșiți ai lor și la împlinirea noii legi aduse de Hristos în lume, legea dragostei și a iubirii, lege în care întreaga noastră existență se îndreaptă către urmarea Mântuitorului și către moștenirea vieții celei veșnice adusă odată cu biruința de pe Cruce.GALERIE FOTO