A treia seară a Canonului Mare în eparhia hunedoreană


În a treia zi a Postului Mare, 1 martie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor a oficiat slujba Pavecerniței Mari și Canonul Sfântului Andrei Criteanul la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Orăștie, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

Preasfinția Sa, în cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei, a îndemnat credincioșii prezenți ca, mai ales în perioada Postului Sfintelor Paști, să acorde întâietate, cu mai multă sârguință, dobândirii celor folositoare sufletului, pentru câștigarea Împărăției Cerurilor.

Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Pavecernița Mare și Canonul de umilință la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Brad. În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre necesitatea iertării celor ce ne-au greșit pentru ca și noi, la rândul nostru, să primim de la Dumnezeu iertare pentru păcatele noastre, condiție asupra căreia Însuși Mântuitorul Iisus Hristos ne-a atras atenția.


GALERIE FOTO