Acțiune socială pentru vârstnici în cadrul Sectorului Social al Episcopiei Devei și a Hunedoarei


Joi, 18 mai 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Sectorul Social al Episcopiei Devei și Hunedoarei a organizat o activitate socială pentru un grup de 15 persoane vârstnice.

Obiectivul acestui eveniment a fost insuflarea unei stări de bucurie în sufletele persoanelor vârstnice care se simt singure, conştientizarea de către copii a nevoii de iubire şi respect a persoanelor vârstnice, stimularea comunicării între generații, precum și ajutorarea persoanelor vârstnice care se află în situații vulnerabile.

În cadrul întalnirii, vârstnicii au avut parte de un moment artistic prezentat de copii de la Colegiul Tehnic Energetic „D. Hurmuzescu” Deva, Corpul 2, sub îndrumarea doamnei profesoare Petronela Luncan.

La finalul activității, vârstnicii au primit din partea Episcopiei Devei și Hunedoarei, pachete cu alimente, iar copiii au primit dulciuri.


GALERIE FOTO