Activitate finală în cadrul proiectului „ABC-ul emoțiilor”


În data de 14 decembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, s-a desfășurat activitatea finală din cadrul proiectului „ABC-ul emoțiilor”, împlementat de Asociația „Filantropia Ortodoxă” Deva, în parteneriat cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Hunedoara, finanțat din bugetul public al Primăriei Municipiului Deva

Scopul proiectului a fost acela de formare şi consolidare a abilităţilor emoţionale cu rol de factori de protecţie în prevenirea consumului de droguri, punând accent pe conştientizarea de sine, abilităţile de comunicare asertivă, gestionarea emoţiilor negative, abilitatea de a face faţă presiunii grupului şi de adoptare a deciziilor pentru o dezvoltare sănătoasă.

Proiectul s-a adresat copiilor din clasele I și a II-a şi s-a centrat pe 5 teme principale:

  1. Autocunoaştere /valorizare personală („Cine sunt eu?”);
  2. Exersarea modalităţilor adecvate de gestionare a emoţiilor negative („Gestionarea emoţiilor negative”);
  3. Abilităţi de comunicare asertivă şi de a face faţă presiunii grupului („Cum să spunem NU în situaţii dificile”);
  4. Adoptarea deciziilor corecte pentru o dezvoltare sănătoasă („Alegeri responsabile”);
  5. Importanţa relaţiilor interpersonale („Lumea mea”).

Obiectivul general al proiectului a fost dezvoltarea emoţională a elevilor din clasele I şi a II-a, în vederea neînceperii sau întârzierii debutului consumului de droguri

În cadrul proiectului au fost formate un număr de 20 de cadre didactice şi au beneficiat de cursul ABC-ul emoţiilor un număr de 500 de elevi din clasele I şi a II-a, din cadrul școlilor din Deva.


GALERIE FOTO