Activitatea a III-a a grupei B din cadrul proiectului „Nu pentru droguri, Da pentru viață”- informare cu privire la riscurile consumului de alcool


Miercuri, 22 noiembrie 2017, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, s-a desfășurat activitatea a III-a din cadrul proiectului „NU pentru droguri, DA pentru viață”, în cadrul căreia elevii clasei a III-a de la Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva, sub îndrumarea doamnei învățătoare Cristina Crișan, au fost informați cu privire la efectele și riscurile consumului de alcool.

În cadrul evenimentului, reprezentantul Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Hunedoara, doamna Adriana Jude Almășan, le-a prezentat copiilor mai multe materiale informative cu privire la riscurile consumului de alcool.

Întâlnirea a fost una interactivă, copii au participat la discuții, au lucrat în grup mai multe fișe, iar interesul față de această temă a fost unul extrem de ridicat în rândul elevilor.

Scopul acestui proiect este întărirea factorilor de protecție, respectiv reducerea factorilor de risc cu privire la consumul de alcool și tutun, prin informare și dezvoltarea de abilitați sociale.


GALERIE FOTO