Binecuvântare arhierească în parohia Sălașu de Sus


În Duminica a 34-a după Rusalii, 12 februarie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfinții Ierarhi Atanasie și Chiril, arhiepiscopii Alexandriei” din parohia Sălașu de Sus, Protopopiatul Hațeg, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba Parastasului, fiind pomeniți Episcopul Gurie Georgiu, ctitori ai lăcașului de cult și credincioși din parohie trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a acestei duminici, explicând că prin parabola Fiului risipitor Mântuitorul Iisus Hristos ne îndeamnă la schimbarea vieții și a minții, străduindu-ne să-i slujim lui Dumnezeu împlinind învățătura și poruncile Sale.


GALERIE FOTO