Binecuvântare arhierească în parohia Sântandrei


Sâmbătă, 18 iunie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din parohia Sântandrei, Protopopiatul Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Ca urmare a lucrărilor de renovare efectuate în Sfântul Altar, înainte de începerea Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba de târnosire a Sfintei Mese.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre semnificația slujbei de sfințire a jertfelnicului din Sfântul Altar, locul unde se săvârșește jertfa cea fără de sânge în fiecare duminică și sărbătoare când, la Sfânta Liturghie, pâinea și vinul devin Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.

Pentru strădania depusă în vederea renovării lăcașului de cult și a construirii capelei mortuare Preotul-paroh Ciprian Bacter a fost hirotesit iconom-stavrofor, iar credincioșii implicați în activitățile parohiei au primit acte de cinstire.

După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba de sfințire a capelei mortuare din localitate.


GALERIE FOTO