Binecuvântare de lucrări în parohia „Bunavestire” din localitatea Ormindea


EPDH - 17.09.2016 - Binecuvantare lucrari Ormindea-2Sâmbătă, 17 septembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit o slujbă de binecuvântare a lucrărilor efectuate în vederea reabilitării bisericii „Bunavestire” din parohia Ormindea, protopopiatul Brad, județul Hunedoara. După rânduiala sfințirii bisericii, a urmat Sfânta Liturghie, săvârșită de Preasfinția Sa în prezența unui numeros sobor de preoți și diaconi și a credincioșilor veniți să se bucure la acest moment festiv din viața comunității lor.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre dimensiunea duhovnicească a lumii în care trăim, biserica fiind singurul reper pământesc care ne poate încredința de harul lui Dumnezeu și de mântuirea sufletelor noastre. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să rămână lucrători harnici în ogorul lui Hristos, să înmulțească talanții primiți prin Tainele Bisericii, pentru a deveni moștenitori ai Împărăției lui Dumnezeu.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit hirotesia întru iconom-stavrofor a părintelui paroh Nicolae Stoia, felicitându-l astfel pentru bogata și rodnica activitate pastoral-misionară întreprinsă în cuprinsul parohiei pe care o păstorește.

La finalul Sfintei Liturghii, la propunerea părintelui paroh, Preasfințitul Părinte Gurie a acordat mai multe gramate de mulțumire celor implicați în proiectul de reabilitare al bisericii, îndemnându-i să rămână în continuare la fel de apropiați și devotați lucrării Bisericii noastre dreptmăritoare.


GALERIE FOTO