Binecuvântare de lucrări la biserica „Sf. Cuv. Parascheva” din parohia Tomești


Marți, 10 aprilie 2018, în a treia zi de Paști, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în parohia Tomești din cadrul Protopopiatului Brad. Cu acest prilej, a oficiat o slujbă de binecuvântare a lucrărilor efectuate la lăcașul de cult, după care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre importanța duhovnicească a zilelor săptămânii Pătimirilor, încununate cu slăvitul praznic al Învierii, pe care îl sărbătorim timp de patruzeci de zile, până la Înălțarea Domnului cu trupul la cer.

La final, preotul paroh Tiberiu Pavel a primit o diplomă de apreciere pentru cei 40 de ani de slujire preoțească, iar credincioșii implicați mai activ în restaurarea lăcașului de cult au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO