Binecuvântare de lucrări la biserica „Sf. Cuvioasă Parascheva” a parohiei Tâmpa


EPDH_26.11.2017_Slujire Tampa-14În Duminica a 30-a după Rusalii, 26 noiembrie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba binecuvântării de lucrări la biserica „Sf. Cuvioasă Parascheva” din parohia Tâmpa, protopopiatul Orăștie, iar apoi a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre importanța împlinirii poruncilor lui Dumnezeu și despre încercarea de a lăsa grijile acestei lumi și a urma pe Hristos măcar duminica și în zilele de sărbătoare, la Sfânta Liturghie.

Pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în cadrul parohiei pe care o păstorește, preotul Daniel Petruse a fost hirotesit iconom-stavrofor, iar credincioșii implicați mai activ în renovarea lăcașului de cult au primit gramate de mulțumire.

La final a fost săvârșită o slujbă de binecuvântare a noii capele mortuare din localitate.


GALERIE FOTO