Binecuvântare de lucrări la biserica „Sf. Ierarh Nicolae” din parohia Vorța


În Duminica a 11-a după Rusalii, 1 septembrie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba binecuvântării de lucrări la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din parohia Vorța, Protopopiatul Deva, după care a oficiat Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică citită astăzi la Sfânta Liturghie, a vorbit despre păcatele egoismului și nerecunoștinței, manifestate într-o formă revoltătoare în faptele datornicului nemilostiv.

La finalul slujbei, preotul paroh Călin Ionel Gheară a fost hirotesit întru iconom, iar credincioșii implicați mai activ în lucrările de renovare a sfântului locaș au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO