Biserica din satul Cernișoara-Florese a fost resfințită


În Duminica a cincea după Rusalii, 17 iulie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a oficiat slujba de resfințire a bisericii cu hramul „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din filia Cernișoara-Florese a parohiei Ruda, Protopopiatul Deva. În continuare Preasfinția Sa a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu soborul de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a explicat semnificația gesturilor liturgice din slujba de sfințire a bisericii și importanța locașului de cult pentru credincioșii unei parohii, locul unde ne adunăm la rugăciune și unde, în taină, se săvârșește Sfânta Jertfă euharistică prin lucrarea Duhului Sfânt și prin mâna preotului.

La finalul slujbei, pentru implicarea în lucrările de renovare a locașului de cult Preotul paroh Andrei Lucaci a fost hirotesit sachelar, iar credincioșii au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO