Bucuria comuniunii – tineri din Episcopia Covasnei și Haghitei la Deva


În perioada 2-4 septembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, Sectorul catehetic şi de misiune al Episcopiei Devei şi Hunedoarei a găzduit un grup de tineri din Episcopia Covasnei şi Harghitei, coordonaţi de Părintele Cristian Cristinoi, consilier social, de Părintele Laurenţiu Panciu, secretar eparhial, şi Doamna profesoară Loredana Bijec.

Preasfinţitul Părinte Gurie a primit tinerii la Centrul Eparhial din Deva, binecuvântându-i şi oferindu-le diverse daruri. În zilele petrecute în eparhia hunedoreană, oaspeții au vizitat mai multe obiective culturale şi religioase din judeţul nostru: Mănăstirea Crişan, Complexul de monumente de la Ţebea, Cetatea Devei, Centrul de tineret „Ortocaffe din Deva”, Schitul „Sfântul Ierarh Nectarie” – Nandru, Castelul Corvinilor din Hunedoara, Mănăstirea Prislop, Muzeul de arheologie şi situl arheologic din Sarmisegetuza şi Rezevaţia de zimbrii de la Haţeg. În încheierea acestei mini-vacanţe s-a stabilit ca un grup de tineri din Episcopia Devei şi Hunedoarei să participe în Tabăra de iarnă ce va fi organizată de Episcopia Covasnei şi Harghitei.


GALERIE FOTO