Caravana „Sărbători cu sănătate” la Centrul Socio-Medical „Sfântul Ierarh Nectarie” din Deva


La Centrul Socio-Medical și de Recuperare „Sfântul Ierarh Nectarie” din Deva a avut loc joi, 8 decembrie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, o acțiune de sprijinire a cetăţenilor din judeţ, prin oferirea de consultaţii medicale gratuite, organizată în parteneriat cu Consiliul Județean Hunedoara și Asociația Salvital Hunedoara, sub deviza „E mai ușor să previi, decât să tratezi!”.

În cadrul acțiunii s-au efectuat următoarele proceduri: efectuare electrocardiograma EKG pentru identificarea problemelor cardio; spirometrie pentru identificarea problemelor pulmonare; INR-probă din sânge pentru persoanele care au tratament cu anticoagulante; măsurarea glicemiei, măsurarea tensiunii arteriale; hemoglobina glicozilată- evaluare și monitorizare a controlului glicemic, după caz; determinare indice braț-gleznă pentru identificarea unei boli arteriale periferice (BAP) – care crește riscul unui atac de cord sau accident vascular cerebral.

Din partea Centrului Eparhial al Episcopiei Devei și Hunedoarei, Părintele consilier Gabriel Miricescu a salutat inițiativa Asociației Salvital Hunedoara și a Consiliului Județean Hunedoara, partenerii proiectului „Sărbători cu sănătate”, amintind că primele așezăminte medicale au apărut în sânul Bisericii și că există o tradiție a Bisericii legată de așezămintele medicale, acesta fiind motivul pentru care vrednicul de pomenire Episcopul Gurie Georgiu, întâiul arhipăstor al eparhiei Devei și Hunedoarei, a demarat lucrările pentru înființarea Centrului Socio-Medical din Deva, pus sub ocrotirea Sfântului Ierarh Nectarie, Centru ce funcționează din anul 2014 și se adresează persoanelor cu venituri reduse și persoanelor vulnerabile din județul Hunedoara.


GALERIE FOTO