Caravana „Sărbători cu sănătate” la Deva


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, în data de 8 decembrie 2022, începând cu ora 10:00, la Centrul Socio-Medical și de Recuperare ,,Sfântul Ierarh Nectarie” din Deva, va avea loc o acţiune de sprijinire a cetăţenilor din judeţ, prin oferirea de consultaţii medicale gratuite, în cadrul parteneriatului dintre Episcopia Devei și Hunedoarei, Consiliul Județean Hunedoara și Asociația Salvital Hunedoara.

Consultațiile medicale gratuite vor fi oferite de medicii care activează în cadrul asociației Salvital tuturor cetățenilor prezenți la această acțiune.

Asociaţia Salvital Hunedoara a fost înfiinţată în data de 9 martie 2005, prin libera exprimare a voinţei de asociere a membrilor fondatori – autorităţi ale administraţiei publice locale şi instituţii publice – și oferă servicii de asistență medicală, în vederea verificării stării de sănătate a populației de pe raza județului Hunedoara, precum și cursuri de instruire a populației, în vederea acordării primului ajutor în caz de nevoie.

As. soc. Adriana Lupei