Cerc pastoral în satul Trestia din cadrul parohiei Săliște, Protopopiatul Brad


Sâmbătă, 17 februarie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a avut loc întrunirea cercului pastoral din zona Băița, în filia Trestia a Parohiei Ortodoxe Săliște, Protopopiatul Brad. Lucrările cercului pastoral au fost precedate de o slujbă de pomenire a tuturor preoților care au slujit, de-a lungul timpului, la altarul bisericii monument istoric din satul Trestia. Se știe că în secolele XVIII-XIX aici a funcționat protopopiatul Trestia, la care erau arondate toate parohiile din Țara Zarandului. Cu această ocazie, părintele paroh Radu Viorel, președintele cercului pastoral, a amintit tuturor celor prezenți care a fost importanța existenței acestui protopopiat în zona Zarandului, din punct de vedere spiritual și istoric, precum și rolul pe care l-au avut preoții din acele vremuri în lupta de emancipare a românilor din Ardeal.

La sfârșit, părintele Radu Iuga de la Parohia Dealu Mare, a rostit un frumos cuvânt de învățătură despre Postul Sfintelor Paști și însemnătatea acestuia în viața fiecărui creștin.

După programul duhovnicesc, au urmat discuții despre problemele misionar-pastorale specifice perioadei Postului Mare.

Pr. Valentin Crainic


GALERIE FOTO