Cerc pastoral pe zona Orăştie

12092628_10153316138979387_310511993_nCu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, joi, 1 octombrie, zi de cinstire a Acoperământului Maicii Domnului, preoţii din cercul pastoral Orăştie s-au întrunit la parohia „Pogorârea Sfântului Duh” –  Turdaş.

Cei şapte preoţi prezenţi au slujit Taina Sfântului Maslu în biserica părintelui Adrian Uriţescu, iar la final părintele Ionel Scânteie de la Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Orăștie III a rostit un cuvânt de învăţătură credincioşilor. Părintele protopop Călin Mihuţ, fiu al satului, a adresat un cuvânt de mulţumire preotului paroh şi enoriaşilor pentru ospitalitate și implicare.

Credincioşii au avut posibilitatea de a se închina la racla cu părticele din moaştele Sf. Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcea şi Sf. Ambrozie de Milano adusă de la Catedrala „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Orăştie.

Pr. Alexandru Oltean


GALERIE FOTO