Comemorarea eroilor neamului de către copiii parohiei „Sf. Ierarh Nicolae”, Vața de Jos

De Praznicul Înălțării Domnului, copiii din parohia cu hramul „Sf. Ierarh Nicolae” din Vața de Jos, elevi în cadrul școlii din această comună, au participat alături de cadrele didactice la manifestarea prilejuită de Ziua Eroilor neamului românesc. După săvârșirea Sfintei Liturghii, s-a slujit un parastas de către PC Preot paroh Adrian Mager, pentru pomenirea celor care și-au dat viața pe câmpul de luptă pentru apărarea țării. După închierea slujbei de pomenire, în fața troiței ridicate în memoria eroilor și în prezența credincioșilor,  copiii au rostit poezii și au cântat cântece patriotice, readucând în memoria celor prezenți faptele de vitejie ale bunicilor și străbunicilor lor. La final părintele Adrian le-a împărțit dulciuri pregătite special pentru acest moment și le-a mulțumit pentru dragostea și atașamentul arătate față de Biserica străbună a neamului românesc. Prin astfel de acțiuni realizate de parohie în colaborare cu școala memoria jertfei eroilor rămâne vie și lucrătoare.