Concert aniversar „Trăiască România!”


Marți, 27 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, a avut loc la Sala Mare a Centrului Cultural Drăgan Muntean din Deva un concert aniversar dedicat Centenarului Marii Uniri, intitulat Tinerii hunedoreni cântă: Trăiască România! Concertul a fost organizat de Episcopia Devei și Hunedoarei în parteneriat cu Centrul Cultural Drăgan Muntean din Deva și a făcut parte din seria de manifestări cultural-artistice dedicate Marii Uniri, organizate în perioada 26 noiembrie – 1 decembrie la Deva.

Seara de muzică a debutat cu câteva melodii folk interpretate de Ioan Trifon și a continuat cu un frumos program folcloric și patriotic susținut de grupul de tineri DOR ZĂRĂNDEAN al comunei Băița, coordonat de părintele Valentin Crainic. Ultima parte a concertului a fost rezervată cântecelor folk – rock de haiducie și patriotice, interpretate de Ioan Trifon, Filip Trifon, Alin Gheju și pr. Radu Trifon. Cele mai multe dintre refrene au fost reluate și cântate de publicul prezent în sală, tineri de toate vârstele. Concertul a demonstrat faptul că indiferent de forma artistică de exprimare, folclor, folk, rock etc., fondul sufletesc al tinerilor hunedoreni este unul mărturisitor, iar iubirea de țară și de neam este o trăsătură fundamentală a caracterului acestor tineri.


GALERIE FOTO