Concert de colinde în parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din localitatea General Berthelot


EPDH - 19.12.2015-89Sâmbătă, 19 decembrie 2015, comuna General Berthelot a fost gazda unei manifestări culturale ample la care a participat și Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei.

Concertul de colinde ce a marcat inaugurarea oficială a căminului cultural din localitate, de curând renovat în întregime, a fost precedat de slujba de sfințire de către Preasfințitul Părinte Gurie a trei troițe ce vor fi amplasate în cele trei localități ce compun comuna General Berthelot, Tuștea, Fărcădin și General Berthelot, și a noului centru cultural din comună, ce va găzdui căminul cultural complet renovat și o clădire nouă, destinată susținerii unui program de afterschool la care vor participa copiii din comună.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre conlucrarea necesară între biserică, școală și autoritățile locale în desfășurarea procesului educațional, buna colaborare între acestea conferind spațiul cultural propice în care viitorul societății, copiii, își pot pune o piatră de temelie strașnică în dezvoltarea lor socială și culturală.

Concertul de colinde ce a întregit ampla manifestare a prezentat credincioșilor prezenți mai multe momente artistice deosebite, în care diferiți interpreți de muzică populară, dar și grupuri de colindători, au vestit marele praznic al Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, aducând bucurie și lumină în sufletele celor care au participat la eveniment.


GALERIE FOTO