Conferință preoțească în Protopopiatul Petroșani


Joi, 14 februarie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în mijlocul preoților din Protopopiatul Petroșani. Sfânta Liturghie a fost săvârșită în biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din municipiul Petroșani. În cadrul slujbei, la momentul rânduit, tânărul teolog Dan Ionuț Vîrban a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din Lupeni.

După terminarea Sfintei Liturghii a urmat Conferința cu preoții Protopopiatului Petroșani, având ca subiect tematica aprobată de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române pentru anul 2019 – „Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești”. În deschidere, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a ținut să precizeze faptul că viața satului românesc a fost generată de ciclul liturgic anual, de șirul sărbătorilor și a slujbelor bisericești.

În continuare au susținut referate: Pr. Mihai Munteanu – „Preotul Avram Stanca și începuturile parohiei Petroșani”; Pr. Ion Dănău – „Despre parohia Lupeni II și preoții slujitori”; Pr. Adrian Pascal – „Patriarhii Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu”; Pr. Ionel Zărie – „Patriarhul Nicodim în anii instaurării democrației populare” și Pr. Ionel Topac – „Alexandru Lazarov Moldoveanu – 1885-1971”.


GALERIE FOTO