Corul ,,Arhanghelii” din Orăştie la Catedrala Mitropolitană din Iaşi


14961593_1234196733307308_583450861_nDuminică, 6 noiembrie 2016, corul ,,Arhanghelii” al parohiei ortodoxe ,,Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, Orăştie I, dirijor drd. Ioan-Marius Popa a participat şi a dat răspunsurile cuvenite la Sfânta Liturghie ce s-a oficiat la Catedrala Mitropolitană din Iaşi cu hramurile ,,Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, ,,Întâmpinarea Domnului” şi Sf. Cuvioasă Parascheva”. Corul ,,Arhanghelii” a fost însoţit de părintele protopop drd. Călin Mihuţ, care a slujit Sfânta Liturghie alături de ceilalţi preoţi şi diaconi ai catedralei mitropolitane.

După intonarea imnului liturgic ,,Unul Sfânt…” dirijorul corului mitropolitan ,,Sanctus” – lect.univ.dr. Costel Mirel I.V. Nechita – a prezentat mesajul de binecuvântare din partea IPS Părinte Teofan Savu, arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, care nu a putut fi prezent în acea duminică la Iaşi, precum şi un scurt cuvânt de bun venit adresat corului de la Orăştie. Cu această ocazie, credincioşilor prezenţi în biserică le-a fost prezentată pe scurt tradiţia muzicii bisericeşti transilvănene consemnată de Dimitrie Cunţanu şi tradiţia corală a Orăştiei. Lect.univ dr. Costel Mirel Nechita a accentuat importanţa Festivalului Coral ,,Cu noi este Dumnezeu” de la Orăştie la nivelul întregii Patriarhii Ortodoxe Române. Mai apoi, corul a susţinut un scurt concert duminical ce a cuprins creaţia unor compozitori transilvăneni precum: Augustin Bena, Ioan Şerb, Timotei Popovici şi Ioan Popa. Sfânta Liturghie a fost transmisă live de postul de radio Trinitas-Moldova.