Curs de formare adresat părinților, în cadrul proiectului „Familiile fericite nu cunosc violența!”


În data de 18 septembrie 2018, s-a desfășurat cursul de formare adresat părinților, în cadrul proiectului social „Familiile fericite nu cunosc violența!”, finanțat din bugetul public al Primăriei Municipiului Deva și implementat de Asociația „Filantropia Ortodoxă” Deva, în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Județean Hunedoara.

În cadrul acestui curs participanții au avut posibilitatea să dobândească abilități de comunicare, empatizare, înțelegere a victimelor violenței în familie, de sfătuire a modalității eficiente de ieșire din impas a victimelor. De asemenea, au învățat circuitul documentelor, solicitarea, completarea și depunerea unui Ordin de Protecție de către victimă, instituțiile la care victima trebuie să se adreseze în caz de violență domestică și de la cine pot solicita sprijin psihologic, social, juridic, maniera de încurajare eficientă pentru a susține victimele să iasă din mediul conflictual.

Unul dintre scopurile proiectului „Familiile fericite nu cunosc violența!” este formarea unei rețele de suport moral, social și emoțional pentru victimele violenței domestice din municipiul Deva, implicarea adulților care frecventează Biserica în activități pozitive de susținere a familiilor aflate în dificultate, integrarea lor în activități alternative de petrecere a timpului liber în mod armonios și realizarea unor activități de „bună practică”, de petrecere eficientă și calitativă a timpului în familie: părinți-copii.


GALERIE FOTO