Denia Canonului celui Mare la Catedrala Episcopală din Deva


_DSC2983Miercuri, 29 martie 2017, în a V-a săptămână a Postului celui Mare, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, unde a săvârșit slujba Deniei Canonului celui Mare al Sfântului Andrei Criteanul, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

Preasfinția sa a citit una dintre cele mai frumoase compoziții liturgice ale Ortodoxiei, alcătuire atribuită Sfântului Andrei Criteanul, canon ce reiterează de fapt întreaga istorie a mântuirii neamului omenesc și pregătirea acestuia pentru Întruparea Fiului lui Dumnezeu, Cel ce a scăpat neamul omenesc din robia păcatului și a morții.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, i-a îndemnat pe cei prezenți la pocăință, aceasta, alături de smerenie, reprezentând cea mai eficientă unealtă în lupta cu păcatul, pentru a ne curăți sufletele spre întâmpinarea cu bucurie a slăvitului praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

Rânduiala Deniei Canonului celui Mare este îmbogățită și de citirea vieții Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, al cărei cuprins ne descoperă un model de profundă întoarcere la credința cea dreaptă, prin pocăință sinceră și rugăciune neîncetată.


GALERIE FOTO