Denia Canonului Mare la Catedrala Episcopală din Deva


Miercuri, 1 aprilie 2020, la ceas de seară, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a slujit Denia Canonului Sfântului Andrei Criteanul la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

Deniile sunt slujbe speciale săvârșite numai în timpul Postului Mare. Acestea sunt Utreniile care nu se mai oficiază dimineața, ci în ajunul zilei, seara. Pe lângă Deniile din Săptămâna Pătimirilor, Biserica a rânduit două Denii și în săptămâna a cincea din Postul Sfintelor Paști: miercuri seara Denia Canonului Mari, iar vineri seara Denia Acatistului Bunei Vestiri.

Canonul de pocăință alcătuit de Sfântul Andrei Criteanul a fost citit fragmentat în primele patru zile ale Postului Mare, la slujba Pavecerniței Mari, iar la Denia din această seară a fost citit integral, amintind de chipurile drepților și sfinților care s-au înălțat la Dumnezeu prin pocăință și smerenie.


GALERIE FOTO