Denia celor 12 Evanghelii la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” si „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva


EPDH - 28.04.2016-11

Joi, 28 aprilie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, unde a oficiat slujba Deniei celor 12 Evanghelii.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit mulțimii de credincioși prezentă despre însoțirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos pe acest drum greu al Pătimirilor Sale, această însoțire însă oferindu-ne șansa de a devenii fii ai lui Dumnezeu după har prin biruința de pe Cruce a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, care va învia a treia zi și ne va prilejui nouă, credincioșilor, posibilitatea moștenirii Împărăției lui Dumnezeu.


Galerie foto