Denia celor 12 Evanghelii | Preasfințitul Părinte Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH_13.04.2017_Denia celor 12 Evanghelii_Catedrala-2Joi, 13 aprilie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, unde a oficiat slujba Deniei celor 12 Evanghelii, alături de un sobor de preoți și diaconi.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit mulțimii de credincioși prezentă despre însoțirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos pe acest drum greu al Pătimirilor Sale, prin spovedanie curată și prin Împărtășirea cu Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos, Cel vărsat pe Cruce pentru a curățirea noastră și eliberarea de sub robia păcatului și a morții.


GALERIE FOTO