Denia Prohodului Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


În seara Vinerii Mari, 22 aprilie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Denia Prohodului Domnului la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în prezența credincioșilor veniți în număr mare să participe la slujba din această seară.

În cuvântul de învățătură rostit la finalul Deniei, vorbind despre fuga ucenicilor de lângă Mântuitorul Iisus Hristos atunci când a pătimit și a fost răstignit, Preasfinția Sa a îndemnat credincioșii prezenți ca niciodată să nu-L părăsească pe Hristos, ci în toată vremea să-I rămână mărturisitori pentru ca atunci când vor avea încercări și necazuri să poată birui împreună cu El.


GALERIE FOTO