Doi slujitori ai Sfântului Altar hirotoniți pentru Mănăstirea Crișan


În Duminica a 29-a după Rusalii, 17 ianuarie 2021, Preasfințitul Părinte Gurie a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” – Crișan, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a hirotonit întru ieromonah pe Părintele ierodiacon Macarie Țifra și întru ierodiacon pe monahul Nichifor Rot, pe seama așezământului monahal.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, despre minunata vindecare a celor zece bolnavi de lepră, spunând că darurile pe care Dumnezeu le dă umanității sunt sursă de apropiere spre El, iar recunoștința poate fi o cărare spre cer. De asemenea, Preasfinția Sa a vorbit și despre viața și virtuțile Sfântului Cuvios Antonie cel Mare, prăznuit în această zi.


GALERIE FOTO