Duminica a 12-a după Rusalii în parohia Turdaș


În Duminica a 12-a după Rusalii, 30 august 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din parohia Turdaș, Protopopiatul Orăștie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La predică, Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică citită în această duminică, a atras atenția că bogăția pământească ne dă un sentiment de superioritate, dar nu ne aduce fericirea. Ființa umană își găsește propria fericire și împlinire interioară dăruind, nu agonisind.

După Sfânta Liturghie Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, împreună cu soborul slujitor, au oficiat o slujbă de sfințire a noii Capele mortuare din localitate. Credincioșii implicați mai activ în construirea și amenajarea acesteia au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO