Duminica a 14-a după Rusalii | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit în parohia Ghelari

În Duminica a 14-a după Rusalii, 2 septembrie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din parohia Ghelari, Protopopiatul Deva. La momentul potrivit din cadrul slujbei, Părintele diacon Marius Marcu a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din localitatea Câmpuri-Surduc, cu filia Runcșor, Protopopopiatul Deva.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej Preasfinția Sa a vorbit despre măreția și responsabilitatea lucrării preotului între oameni, acesta fiind chemat să-L împărtășească pe Hristos credincioșilor încredințați spre păstorire, pentru a ajunge la maturitate duhovnicească.

Bucuria acestei zile a fost împlinită de oficierea Sfintei Taine a Cununiei pentru tinerii Alexandru și Laura-Maria Vlad.


GALERIE FOTO