Duminica a 29-a după Rusalii la biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva


În Duminica a 29-a după Rusalii, 20 ianuarie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică citită în cadrul slujbei, despre vindecarea celor zece bolnavi de lepră, a vorbit despre oamenii de astăzi, asemănători celor nouă leproși care s-au vindecat, dar nu s-au mai întors să-I mulțumească Mântuitorului Iisus Hristos pentru că i-a izbăvit de cumplita boală. Acești oameni, din zilele noastre, se înfruptă din darurile lui Dumnezeu, dar îi întorc Acestuia spatele, raționând în sinea lor că foarte probabil Acesta nici nu există, rămânând astfel doar cu bucuriile lumii acesteia, fără a dobândi bucuriile eternității.

După slujbă, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a săvârșit, împreună cu soborul slujitor, Taina Sfântului Botez pentru pruncul Dimitrie Ioan.


GALERIE FOTO